Jesteś w: Home » Uniwersytet Gdański » Wydział Filologiczny » Amerykanistyka
Szukaj w mieście
Uniwersytet Gdański » Wydział Filologiczny » Amerykanistyka

80-952 Gdańsk, Pomorskie
ul. Wita Stwosza 55, Zobacz na mapie
Tel: (58) 523-28-99 wew. 28 99
Fax: (58) 341-16-66
WWW: http://www.fil.ug.edu.pl
Email: dziekanat@fil.ug.gda.pl

Nazwa kierunku Studia I stopnia Studia jednolite Studia II stopnia
Licencjackie Inżynierskie Magisterskie Magisterskie uzupełniające
S NW NZ S NW NZ S NW NZ S NW NZ
Amerykanistyka Amerykanistyka - Licencjackie stacjonarne Amerykanistyka - Magisterskie uzupełniające stacjonarne

O KierunkuStudia na kierunku Filologia, specjalność: Amerykanistyka umożliwiają doskonałe poznanie amerykańskiej odmiany angielszczyzny. Pozwalają zrozumieć dominującą dziś w świecie amerykańską kulturę popularną oraz dowiedzieć się, że cywilizacja amerykańska to nie tylko McDonald's, Coca-Cola i filmy z Hollywood. W ciągu trzech lat kształcenia studenci dowiadują się, jak funkcjonuje społeczeństwo wielokulturowe, poznają amerykańską ikonosferę i mitologię, starają się zrozumieć jak działa amerykański system wyborczy, o co chodzi w amerykańskiej polityce i dlaczego Stany Zjednoczone aspirują dziś do światowego przywództwa.


Program Studiów


Amerykanistyka oferuje możliwość uzyskania po trzech latach studiów tytułu licencjata z możliwością kontynuacji studiów na poziomie magisterskim. Kursy składające się na program dotyczą praktycznej nauki języka angielskiego, podstaw gramatyki opisowej i historii języka w koloniach brytyjskich w Ameryce Północnej, a potem w USA, historii literatury brytyjskiej i amerykańskiej, historii i współczesności kultury amerykańskiej, historii politycznej i społecznej.


Sylwetka absolwentaAbsolwent specjalności Amerykanistyka posługuje się doskonale amerykańską odmianą języka angielskiego. Bardzo dobrze zna wiele aspektów współczesnej i dawnej kultury amerykańskiej, a także historię Stanów Zjednoczonych. Jest świadom kolejnych etapów rozwoju kraju oraz wkładu różnych grup etnicznych w jego powstanie i ewolucję. Dysponuje też elementarną wiedzą w dziedzinie nauk społecznych, która pozwala mu opisywać i rozumieć złożony proces kształtowania się amerykańskiego społeczeństwa. Absolwent Amerykanistyki orientuje się w dziedzinie amerykańskiej polityki wewnętrznej i zagranicznej oraz zna różnice, dzielące system polityczny USA od systemów w krajach europejskich. Orientuje się również w problematyce mediów i wielorakim wpływie, jaki kultura amerykańska wywiera na współczesny świat.