Jesteś w: Home » Uniwersytet Gdański » Wydział Historyczny » Religioznawstwo
Szukaj w mieście
Uniwersytet Gdański » Wydział Historyczny » Religioznawstwo

80-952 Gdańsk, Pomorskie
ul. Wita Stwosza 55, Zobacz na mapie
Tel: (58) 523 28 99 wew. 28 99
Fax: (58) 341-16-66
WWW: http://www.historia.ug.edu.pl
Email: dziek_his@univ.gda.pl

Nazwa kierunku Studia I stopnia Studia jednolite Studia II stopnia
Licencjackie Inżynierskie Magisterskie Magisterskie uzupełniające
S NW NZ S NW NZ S NW NZ S NW NZ
Religioznawstwo Religioznawstwo - Licencjackie stacjonarne Religioznawstwo - Licencjackie niestacjonarne zaoczne

O Kierunku


Kierunek studiów Religioznawstwo to forma reakcji na współczesne problemy i wyzwania społeczeństwa. Przyjmujemy tu najlepsze, sprawdzone wzorce z tradycyjnymi dziedzinami Religioznawstwa, jak historią religii, filozofią religii, psychologią religii, socjologią religii oraz dziejami chrześcijaństwa. Wielką uwagę poświęcać się będzie Gdańskowi, nawiązując tym samym do tradycji tolerancji religijnej, która przez wieki panowała w tym miejscu i czyniła go wyjątkowym w skali europejskiej.


Program Studiów


Na ofertę studiów z zakresu religioznawstwa składają się grupy treści podstawowych oraz kierunkowych. W tych pierwszych podejmowane będą zagadnienia z zakresu filozofii oraz metodologii religioznawstwa, miejsca religii w różnych obszarach wiedzy, jak historia, socjologia, psychologia czy politologia, oraz języków starożytnych. Grupa treści kierunkowych to przede wszystkim rozległy obszar wiedzy o religiach, ich historii, doktrynie, funkcji społecznej oraz właściwym im wkładzie w dorobek kultury państw, regionów i kontynentów. Wśród zagadnień bardziej szczegółowych wyróżnić należy tu treści dotyczące dialogu międzyreligijnego oraz międzywyznaniowego. Poza tym przedmiotem studiów będzie dziedzina określona jako cechy religii, a w niej teorie sacrum oraz bardzo rozległy obszar odnoszący się do doświadczenia religijnego.


Sylwetka absolwenta


Absolwent posiada wiedzę z zakresu historii, teorii, oraz typologii religii, zna problemy wielkich religii świata, umie dokonywać analizy oraz oceny roli religii w kulturze, jej powiązań z kulturą oraz jej wpływu na życie i struktury społeczne. Zna języki obce a wśród nich języki wybranej tradycji religijnej (w tym języki starożytne), posiada umiejętność analizy i interpretacji tychże tekstów źródłowych.